aspidistra
tekst piosenki

Piosenka „Po czasie” powstała w 1996 roku. W oryginalnym nagraniu, które miało miejsce w studiu „Manek” w Sanoku, brał udział zespół w składzie  Paweł Żądło (śpiew), Damian Kurasz (gitara, bas), Paweł Potoniec (gitara,chórki), Adam Adaśko (instrumenty klawiszowe) i Jerzy Marcinkowski (tekst).

Pierwotnym zamiarem było stworzenie utworu w nastroju, który nam w tamtym okresie towarzyszył. Jednocześnie na jego ostateczne brzmienie wpływ miało wiele elementów, z którymi wiązało się nasze studenckie życie. Próby odbywały się w pięknych, klimatycznych piwnicach kamienicy na ul. Kanoniczej 14 w Krakowie. Studiowaliśmy wtedy anglistykę w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Snuliśmy romantyczne wizje dotyczące naszej przyszłości i osobistych planów. Należy wspomnieć jednak, że ówczesna rzeczywistość, raptem kilka lat po transformacji ustrojowej, nie zawsze napawała optymizmem. Sztuka, muzyka, romantyczne wyobrażenie świata zdawały się dawać ukojenie. W takich oto warunkach powstawały wersy i melodia tej, na pierwszy rzut oka, lekkiej i nieskomplikowanej piosenki. 

Po latach cieszy fakt, że przetrwała próbę czasu i wciąż miło jej się słucha. Ntomiast jeżeli chodzi o wspomniany zespół, to on takiej próby czasu nie przetrwał. Rozpadł się niedługo po nagraniach. Po latach, żeby nie powiedzieć po czasie, Paweł Żądło podarował temu nagraniu drugie życie i przygotował swoją podrasowaną, uwspółcześnioną i równie udaną wersję opierając się na pomyśle z 1996 r.

Jeżeli chodzi o sam tekst, to jest on moją autorską kontynuacją pięknego utworu Edwarda Stachury pt. „Życie to nie teatr” - taka impresja na temat głównej bohaterki, która pojawia się na bankiecie u artystów, na który właśnie wybiera się w tekście Stachury.Tekst opowiada o kobiecie, która w charakterystyczny dla siebie sposób zwraca uwagę otoczenia i z łatwością zdobywa zainteresowanie oraz adorację. Pragnie uwielbienia, lecz jest nieprzystępna i ... A zresztą, co ja będę tutaj pisał o tekście. Wystarczy posłuchać i wszystko staje się oczywiste. Zapraszam do przeniesienia się na cztery minuty w atmosferę studenckiego Krakowa końca XX wieku: kliknij tutaj.  
JM

________

P.S. Osoby zainteresowane mogą otrzymać „Po czasie” bezpłatnie. Wystarczy skorzystać z formularza kontaktu i wysłać następującą wiadomość: „Proszę o bezpłatny plik mp3 - Po czasie.”foot3a