aspidistra

Piosenka powstała w 1994 roku i opowiada o kultowej kawiarni w Nowym Jorku, mieszczącej się w Greenwich Village, gdzie w latach 60-ych często przesiadywał, tworzył i występował Bob Dylan. W tamtych czasach Le Figaro Café była miejscem spotkań awangardowych artystów i miała klimat typowy dla lokali uczęszczanych przez nowojorską bohemę.

Spot of villagestolikMam także osobiste wspomnienia związane z lokalem przy Bleecker Street. Na początku lat 90-tych pracowałem tam, jako kelner oraz zajmowałem się obsługą bufetu kawowego. Wtedy hasłem reklamowym kawiarni był zwrot „Le Figaro Café - the Garden Spot of the Village”, który widniał na gadżetach promocyjnych oraz czarnych bawełnianych koszulkach, w których pracowaliśmy. Ów slogan miał zachęcać klientów do korzystania z klimatycznego ogródka na zapleczu połączonego z barem, w którym był kominek. Stał się również tytułem tekstu wykorzystanego w piosence.

Mimo, że na próżno było poszukiwać w kawiarni pozostałości po czasach, kiedy przesiadywały w niej niespokojne dusze lat 60-ych, LeFigaro Café wciąż miała coś z atmosfery tamtego okresu. Spotykało się w niej wielu ciekawych ludzi, m in. artystów, studentów, czy aktorów spędzających wolny czas lub kręcocych filmy, jak na przykład Bill Cosby, który w kawiarni nagrywał jeden z odcinków serialu „The Cosby Mysteries” lub Al Pacino - kręcono tam wtedy jedną ze scen filmu „Życie Carlita” z Al Pacino w roli tytułowej: Carlito spotyka się przy kawiarnianym stoliku ze swoją dziewczyną sprzed lat. (kilka dni później zrobiłem sobie przy tym samym stoliku pamiątkowe zdjęcie - patrz obok). Trailer filmu można znaleźć na YouTube (scena przy stoliku widoczna jest w 50-ej sekundzie): http://www.youtube.com/watch?v=7C7b96Ddit0.

JM

 

 

Slajd2 Slajd1

 Al Pacino i Penelope Ann Miller w Le Figaro Café, NY (1993)


*********************************************
tekst piosenki

migawki z próby

foot3a