aspidistra

Symbolika Aspidistry, wydaje się być spójna z podejściem zespołu do całego przedsięwzięcia twórczego, a nawiązanie do powieści Orwella pt. „Wiwat Aspidistra”, w pewnym sensie pozwala nam się utożsamić z romantycznym dążeniem do niezależnej twórczości, które jest leitmotivem książki.

Aspidistra jest rośliną doniczkową, która potocznie znana jest pod nazwą „żelazne liście”, ponieważ może rozwijać się w surowych i niekorzystnych warunkach, przy słabym nasłonecznieniu i bez regularnego podlewania. Nie szkodzi jej chłód, upał czy wilgoć. W wymiarze symbolicznym te właściwości mogą oznaczać niezłomność i trwanie mimo wszystko, trwanie wbrew przeciwnościom losu. 

Pomysł stworzenia zespołu w formule, która nie przewiduje komercyjnego sukcesu wymaga wielkiego samozaparcia, żelaznej dyscypliny i rozwijania się w niesprzyjających uwarunkowaniach mimo wszystkich niedogodności, z którymi nie borykają się komercyjni artyści związani z wytwórniami fonograficznymi, tworzący dla zaspokojenia mainstreamowych gustów.

Jesteśmy zdecydowani realizować swoje plany pomimo przeszkód, których nie brakuje. Sam fakt, że mieszkamy  w różnych miastach sprawia, że kontakt między nami jest ograniczony. Dlatego brakuje nam komfortu, którym są wspólne próby, a nagrywanie piosenek jest podporządkowane naszym skromnym możliwościom czasowym.
JM 

----------------------
W 1998 r. na podstawie powieści Orwella „Wiwat Aspidistra" nakręcony został film pt. „A Merry War” - zobacz zwiastunfoot3a